DSCN8659

V sredo, 1. 6. 2016, smo se zlati bralci iz 9. razredov ob zaključku bralne značke udeležili ekskurzije na Kostanjevico nad Novo Gorico, kjer smo posebno pozornost namenili bogati samostanski knjižnici in burbonski grobnici. Ogledali pa smo si tudi okolico in tamkajšnje vrtove, kjer rastejo burbonke in tudi banane. Seznanili smo se z zgodovino kostanjeviške kapele, samostana in predvsem z bogato vsebino Škrabčeve knjižnice. V njej hranijo ogromno knjig, med njimi veliko inkunabul. V bogati zbirki je tudi ena izmed skupno petindvajsetih originalnih obstoječih knjig na svetu, to je prva slovenska slovnica iz leta 1584. Njen avtor je Adam Bohorič, naslov slovnice pa je Arcticae horulae, v slovenščini Zimske urice. Na prvi strani je tudi lastnoročno avtorjevo posvetilo. Kustosinja iz tamkajšnjega samostana, ki nas je vodila po prostorih, nam je natančno razkazala knjižnico, najstarejše primerke knjig in njihovo vrednost ter pomen za slovenski narod. Spregovorila nam je tudi o jezikoslovcu Stanislavu Škrabcu in pomenu rabe, obstoja in zavedanja maternega jezika.
Nagradno ekskurzijo za zlate bralce nam je omogočila naša šola, ki veliko pozornost posveča bralni pismenosti in spodbujanju branja med osnovnošolci.

Objavili: Božica Špolad Žuber, Marinka Velikonja

(Skupno 306 obiskov, današnjih obiskov 1)