Zlati bralci (učenci in učenke, ki smo bralno značko opravljali vseh 9 let) smo se v ponedeljek, 1. 6. 2015, odpravili na zaključni izlet v Novo Gorico, kjer smo obiskali frančiškanski samostan Kostanjevica. Ogled je poleg naših mentoric bralne značke  vodila gospa, ki dela v Goriškem muzeju. Razkazala nam je kostanjeviški samostanski vrt, kjer je posajena  tudi zbirka zgodovinskih vrtnic po imenu burbonke.

bz

Po vrtu je sledil ogled najbolj dragocenih predmetov na Kostanjevici – knjig. V vitrinah je bila razstavljena tudi znamenita slovnica avtorja Adama Bohoriča z naslovom Zimske urice. Ta je posebna, saj ima na prvi strani lastnoročno posvetilo avtorja samega. Knjiga je le ena izmed 30 inkunabul, to pa so knjige, ki so prvotiski oz. najstarejše tiskane knjige.

Izvedeli smo tudi, da je francoski kralj Karel X. pokopan v grobnici pod cerkvijo, skupaj z zadnjimi člani francoske kraljeve družine Bourbonov, ki so bili v času revolucije izgnani iz Francije.

Nazadnje pa je prišel na vrsto tudi ogled cerkve, ki je poimenovana po Kostanjevi Mariji.

 Kostanjevica v Novi Gorici je vsekakor vredna ogleda in mi smo imeli možnost to narediti.

 Zapisala: Natalia Jelić, 9.b,

objavila: Božica Špolad Žuber

(Skupno 51 obiskov, današnjih obiskov 1)