Fotografija0278

Anže Valentinčič, iz 7.a razreda, je pri pouku tehnike in tehnologije, razstavil 2- taktni bencinski motor na prafaktorje in nazorno predstavil njegovo delovanje.

Teoretični povzetek predstavitve je zapisal Domen Uršič:

Tomos APN 6 je precej star model, saj je iz leta 1986. 2-taktni motor s prostornino 49 cm3 ima 4 prestave. Najvišja hitrost tega motorja je 50 km/h, teža brez goriva pa je 55 kg. Njegov predhodnik  APN 4 iz leta 1976 ima nekoliko slabše lastnosti, APN 6 je njegova izboljšava.

Sestavni deli motorja so:

– bat (je pogonska sila motorja, saj preusmeri eksplozijo v gibanje gor-dol)

– cilinder (zadrži eksplozijo in jo pošlje v bat)

– ojnica (učinkovito pretvarja gibanje gor-dol v vrtenje)

– uplinjač (je zelo pomemben del, saj uplini gorivo in ga v pravem razmerju pomeša z zrakom, da se lažje vžge)

– svečka (vžge zmes goriva in zraka; mora biti natančno narejena)

– menjalnik (pogonsko moč motorja čim bolj učinkovito prenese na pogonsko kolo preko verižnega prenosa. Obstajata 2 vrsti menjalnika in sicer avtomatik in nožni menjalnik)

– izpušni sistem (pomaga pri delovanju motorja in utiša zvoke motorja)

Delovanje motorja:

Na začetku delovanja je treba energijo dovesti. Dovedemo jo z elektromotorjem (zaganjalnikom) ali nožnim zaganjačem. Tako se motor zavrti in bat pomakne dol ter ustvari podtlak. Ta potegne mešanico goriva in  zraka v cilinder. Ko se bat pomakne nazaj gor,stisne mešanico goriva in zraka, svečka pa s pomočjo iskre vžge gorivo. Nastala eksplozija potisne bat navzdol in postopek se ponovi. Pri polni hitrosti se ponovi 5000-8000-krat na minuto. Izpuh gre iz cilindra po izpušni cevi.

Še nekateri drugi Tomosovi modeli so:

–        Tomos APN 3, Tomos APN 4, Tomos APN 7

      PREDSTAVITEV PRIPRAVIL: Anže Valentinčič

       ČLANEK  PRIPRAVIL: Domen Uršič

 

(Skupno 682 obiskov, današnjih obiskov 1)